Jdi na obsah Jdi na menu
 


První zimování ve skleníku- zima 2011/12

2. 5. 2013

Příprava na zimování proběhlo přesunutím polykarbonátového (PCB) skleníku (který slouží převážně pro papriky a hadovky) do vlastního prostoru skleníku. Aby se PCB skleník mohl přenést, musel jsem demontovat 2/3 boční stěny tvořené z trámků a oken (to samé mě čekalo na jaře, pro jeho opětovné vynesení ven na zahradu). Pro temperaci jsem zvolil olejový radiátor s termostatem  nastaveným na teplotu cca 3-5 °C.

První zimování rostlin v zimě 11/12 proběhlo dobře. Rostliny jsem kontroloval, při náznaků vadnutí jsem s "rozumem zalil". Jediným záškodníkem, kterého jsem bohužel objevil pozdě byl hladovej myšák, kterého nedostatek přirozené potravy donutil k okusu nových výhonů. Nejvíce mu bohužel chutnaly výhony "budhovy ruky" roubované v roce 2011, které doslova ohlodal až na roub. Ale jak se říká že mlýny melou pomalu ale přeci, tak dopadl i myšák- našel jsem ho utopeného v konvy s vodou. Do skleníku se dostal dírou ve stěně, která je spojená se stodolou a které jsem si bohužel nevšimnul.

Pouze jednou jsem zaregistroval tvořící se led v konvy s vodou ve vnitřním skleníku a to při těch největších mrazech. Zimování jsem ukončil s příchodem brzkého jara, někdy v polovině března. Ztráty na citrusových rostlinách byly minimální. Zimování odnesly pouze některé řízky, které uschly.

Zkušenější pěstitelé se asi divý proč jsem zimoval cedrát při tak nízkých teplotách. Odpověď je jednoduchá- moje neznalost. I když okousaný "budha" roubovaný na podnoži Swingle to přežil, studené zimování v kombinaci s drsným okusem od myšáka mi oplatil následující rok velmi slabým růstem. Pak byl napaden sviluškou a v podstatě na konci roku jsem výhony znovu odstřihl.

 

Poznatky ze zimování:

- Díky křivé podlaze byly mezery mezi podlahou a konstrukcí vnitřního PCB skleníku. Což mělo určitě vliv na rychlejší prochladnutí prostoru v PCB skleníku.

- Malá cirkulace vzduchu od radiátoru. Při sepnutí docházelo k rychlému ohřátí vzduchu v okolí radiátoru a jeho následnému vypnutí. Radiátor vypínal dříve, než dokázal prohřát celý prostor. Důkazem byla tvorba ledu v konvy.

- Jarní sluníčko několikrát nebezpečně zvedlo teplotu nad 15 °C (stále při zimování).