Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mé pěstební podmínky pro citrusy

4. 9. 2013

 

Pěstební podmínky citrusů 
 
Rostliny pěstuji v místě bydliště, v obci Velemín, který se nachází v nadmořské výšce 287 m. Průměrná roční teplota se pohybuje mezi 8 a 9 °C a roční úhrn srážek činí kolem 500- 600 mm. Je potřeba zmínit i to, že zde často panuje poměrně větrnné počasí, na druhou stranu výskyt krupobití je zde minimální.
 
Stanoviště:
Citrusové rostliny pěstuji jednak celoročně ve „skleníku“ a část rostlin také s letněním, kdy jsou rostliny od jara do podzimu umístěné venku. V současné době mám převážnou část citrusů umístěnou ve skleníku. Skleník to není typický, nýbrž vzešel z garáže přistavěné ke stodole (viz. článek výstaba skleníku). Podélná osa skleníku směřuje od východu k západu a proto do skleníku proniká sluneční záření od ranních hodin až po cca 18 h, kdy je z části zastíněn stodolou.
 Letněné rostliny mám umístěné podél zdi orientované na jih, proto jsou v podstatě od rána až do pozdních odpoledních hodin „napospas“ slunečnímu záření. Zeď rostliny chrání před severními větry, ale často silné proměnlivé větry přijdou od západu, či východu a pak jsou rostliny těmto poryvům zcela vystaveny. Povalené rostliny po silných větrech nejsou vyjímkou.
 
Voda:
Po většinu roku zalévám vodou dešťovou, kterou jímám do 200l sudů. Samozřejmě s přibývajícími a hlavně rostoucími rostlinami mi spotřeba vody roste, proto v současné době mám tři sudy, dohromady tedy cca 600l vody. V případě delšího sucha, začínám vodu dešťovou míchat s vodou studniční a pokud nastane situace např. jako letos v červenci 2013, kdy cca měsíc nezapršelo, pak po nezbytnou dobu zalévám vodou čistě studniční.
Vždy se snažím aby zálivková voda nebyla výrazněji chladnější od teploty substrátu, ale samozřejmě ne vždy je to možné.
 
Zálivka:
V drtivé většině nepoužívám podmisky (až na zimní období), prostě zalévám několikrát za sebou, dokud voda nezačne lehce protékat ze spod květináče. Podmisku používám nejčastěji pouze tam, kde se mi zdá, že mi přeschl substrát ve spodní části květináče, což se může při zálivce horem stát (a už se mi i několikrát stalo). Pokud k tomu dojde, postavím květináč do misky a nechám substrát pořádně vodu nasát a poté misku opět odstraním.
Co se týče četnosti, či vydatnosti zálivky, tak se orientuji dle teploty vzduchu. Pokud je trvale nad cca 22 °C, držím substrát permanentně vlhký, pokud je teplota nižší, omezuji zálivku a nechávám substrát z vrchu lehce proschnout. V zimním období volím zálivku velmi poskrovnu, většinou až po lehkém náznaku vadnutí rostlin (1x 2-3 týdny) a tehdy většinou volím zálivku horem, ale i přes podmisky. Nikdy ale nenechávám rostlinu stát déle ve vodě!!!
 
Poznámka: ideální zálivka by měla být taková, aby byl substrát víceméně rovnoměrně vlhký, což se často, zejména v létě a u rostlin pěstovaných venku dociluje velmi špatně. A můj dovětek je: zálivku opravdu nepodceňujte i když vám to zabere více času. Vyplatí se to!
 
Květináče:
Jednoznačně volím a používám plastové květináče a to s větším počtem odtokových otvorů. Preferuji hlubší květináče, pro mladší rostliny tzv.„růžáky“. Oblíbené mám s bočními odtokovými otvory u dna, kdy je vidět i na substrát- zde kontroluji je-li suchý, či vlhký. Většinu květináčů mám v barvě černé, což mě ale často nutí je stínit, aby nedošlo vlivem slunečního záření k přehřívání balu. Proto tvrdím, že černá barva není ideální volbou.
 
 
Substrát:
Již několik let s úspěchem používám substrát pro citrusy zakoupený v zahradnictví ADAVO. Pro menší rostliny tento substrát neupravuji, rostlinám větším upravuji „ od oka“ přídavkem písku a zeminy, která je trošku jílovitější oproti klasické ornici. Drenážní vrstvu již nepoužívám.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář