Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kalendárium 2015

30. 4. 2015

Leden/ únor

Letošní zima z pohledu nízkých teplot velmi mírná. Nejnižší naměřená teplota u mne neklesla pod -10 °C. Sice nás čeká ještě nevyzpytatelný březen, ale prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by měly přijít výrazné mrazy. Nyní trošku lituji, že jsem již v loni nevysadil fíkovníky do volné půdy, páč letošní mírnou zimu by přečkaly bez větších ztrát a do příští zesílily- ale jak se říká „po bitvě je každý generál“.

V lednu jsem průběžně kontroloval stav rostlin a ty které vykazovaly vadnutí jsem mírně zalil. Ve sklepě umístěné podnože trifošek a fíkovníky přečkávají zimu i přes vyšší vlhkost naprosto v pořádku. Občas jsem skleník vyvětral, někdy i záměrně, abych při slunečném počasí udržel teplotu pod 10 °C. Opět ve skleníku úřadovala hladová myš, která okousala mladé řízky fíkovníků až ke kořenům, některé dokonce vyhrabala celé a buď odtáhla, nebo sežrala. Našel jsem jen díry v hlíně, po řízkách ani památky.

V únoru průběžné kontroly a větrání. Od poloviny února jsem ve chvilkách času prováděl řez rostlin a koncem února jsem začal přitápět abych urychlil jejich probuzení z důvodu včasného kvetení. Do té doby nebylo potřeba ve skleníku vůbec topit, protože teploty výrazně nespadly přes zimu pod 0°C. Sklidil jsem čtyři citróny z odrůdy Villafranca, které jsem nechal dozrát přes zimu.

Vyčistil jsem kubíkovou nádrž na dešťovou vodu, kterou jsem na zimu vypustil a začnu ji v předstihu plnit. Částečně jsem odzimoval skleník z důvodu většího prostupu slunečního svitu, no a zbýva už jen čekat na to jaro J.

 

Březen

Do poloviny měsíce bylo počasí převážně ve znamení jara, často panovalo slunečné počasí. Denní teploto nad 10 °C, ale s ranními mrazíky až k -5 °C. Skleník jsem ve slunečných dnech větral a i přesto v něm byly teploty kolem 20 °C, což určitě napomohlo k rychlejěímu “probuzení“ citrusů, kdy v polovině března jich většina raší a spolu s nimy i fíkovníky tam umístěné .

7. března se konalo setkání pěstitelů z fóra subtropické- rostliny.cz v zahradnictví ADAVO ve velkém Oseku. Mimo debatování proběhla výměna roubů a menší „šmelina“ či prodej rostlin. Sešlo se nás nakonec dvanáct, což považuji za velmi dobrou účast a setkání se myslím vydařilo. Od Martina („Lemona“) jsem zakoupil starší trifoliatu „Dragona“, kterého jsem zasadil k zídce do volné půdy.

Do volné půdy jsem také vysadil svojí první palmu „Takila“ a do zimy tak musím vymyslet jak jej budu krýt. Přes zimu z důvodu vlhkého prostředí chytila plíseň srdíčka u části palem Waschingtonek, u zbytku minimálně napadla plíseň naštěstí jen starší listy. Waschingtonky se mi jeví na vlhko velmi citlivé, neb u ostatních palem zimovaných ve stejných podmínkách proběhlo zimování v pořádku.

V polovině března jsem byl pracovně v Brně a tak jsem využil možnosti se seznámit s Michalem P. („Šnekem“). Rostliny měl již v plném květu a i když byly ještě namačkány v zimovišti bylo poznat, v jak výborné kondici citrusy má. Neodmíl jsem Michalovu nabídku a tak jsem si odvezl domů i nějaké ty rouby.

Konec měsíce března spíše polojasno až zataženo, s teplotami i v noci nad nulou a konečně také s nějakými srážkami.

V rámci roubování a potřeby silnějších podnoží jsem seřezal pro mne neperspektivní C. medica „Budha“ roubovaných na citrumelu a ponechal pouze ten na trifošce, na kterém mi překvapivě „Budha“ drží listy i přes zimu (na rozdíl právě od těch na citrumelu).

Citrusy vysazené ve skleníku v půdě vypadají po zimě taktéž v pořádku, uvidím jak to „rozjedou“ ve srovnání s ostatními rostlinami pěstovaných v nádobě. Zatím vykazují pouze o něco pozdnější narašení.

 

Duben

První polovina dubna teplotně nadprůměrná a suchá, druhá polovina s ranními mrazíky, teplotně průměrná a koncem měsíce konečně vydatný déšť  a snad v předstihu „zmrzlíci“.

Na začátku měsíce jsem "odzimoval" skleník, což spočívalo hlavně v demontáži dvojité vrstvy bublinkové folie, uchycené přes latě k prosklené západní části skleníku. Levné a účinné opatření, navíc folie se dá opakovaně použít.

Většina citrusů v plném květu, ale oproti loňsku, kdy byl brzký nástup jara (již v únoru) je poznat cca 14 denní opoždění. Dozrávají plody na  citroníku Villafranca a F. japonica (spíš si ale myslím že to bude podle tvarů plodů a listů margarita), které postupně celé jím. A jsou chuťově výborné- sladká chuť kůry potlačuje kyselosladkou chuť dužniny.

Na začátku měsíce byla většina citrusů, fíkovníků a palem přemístěna ze skleníku ven a jelikož v cca polovině měsíce byly hlášeny mrazy, tak citrusy byly přeneseny zpět, venku ponechány fíkovníky a starší palmy. A dobře jsem udělal, neb ranní mrazy opravdu dorazily-tři dny kolem -3 až -4 °C- pokud bych citrusy neuklidil, přišel bych o celou nasazenou periodu a květy. Omrzly narašené fíkovníky přemístěné ven ze skleníku, ty co zimovaly ve sklepě jelikož teprve vykazovaly náznak rašení v podstatě bez újmy. Palmy zareagovali lehkým zežloutnutím listů, které se časem, až se oteplí vytratí (alespoň předpokládám).

Narašené poncirusy vysazené u zdi včetně FD bez újmy, což mě mile překvapilo. Po mrazech jsem naočkoval jednu volně vysazenou trifošku „sladkou trifoškou“ od Zdeňka, tak uvidím jestli se zadaří a ujme se. Neprovedl jsem žádný řez, abych pomohl hnát mízu do oček- možná to byla chyba, nicméně zatím to po 14 dnech vypadá, že očka jsou stále zelená a nesesychají.

Provedl jsem výsadbu dvouletých fíkovníků do volné půdy ke zdi (Lednický, EBT, Trnavský, Mlček a dva další noname).

Zaznamenal jsem po dvouleté pauze výskyt puklice, svilušky ač jsem na ně narazil při jarním řezu, svou větší aktivitu zatím neprojevily a asi ani neprojeví, neb jsem citrusy raději preventivně postříkal.

Z jarního roubování (ač již bojuji s prostorem pro zimování) přibylo několik nových odrůd. Jak to tak ale bývá, mandarina Roxani o kterou hodně stojím, ač jsem ji rouboval pro jistotu 3x se neujala ani v jednom případě. Jak bude čas aktualizuji seznam pěstovaných odrůd.

Ze zakoupených a vysetých semen citrumel jsou již malé semenáčky s několika pravými lístky. Klíčivost odhaduji někde kolem 70 %, což je solidní.

Zaznamenal jsem velmi nízký výskyt včel oproti předešlým létům- např. jindy typické hučení v okolí rozkvetlých třešní se letos nekonalo…L