Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kalendárium 2013

14. 10. 2013
Leden:
Rostliny jsou zazimované v PCB skleníku umístěném ve skleníku. Jednou za 2-3 dny chodím preventivně větrat PCB skleník, neb se mi na masožravce Špirlici objevila plíseň. Preventivně jsem proto špirlici přestěhoval z vnitřního PCB skleníku do vnějšího a ostříhal nejvíce poškozené trubice. Citrusové rostliny vypadají v pořádku, při náznaku vadnutí „ s rozumem“ zalévám.
Po myších nejsou žádné stopy. Topení i instalovaný ventilátor umístěný nad topení a spínaný zároveň s topením fungují spolehlivě.
 
Únor:
V podstatě vše při starém, jen se mi nechce tak často chodit do skleníku, jen kvůli větrání, proto jsem lehce natrhnul větrací okénka na PCB skleníku. Dle průběžných odečtů spotřeby kWh topení zjišťuji nárůst oproti loňskému zimování. Pravděpodobně je to způsobeno instalovaným větrákem, který rozhání teplý vzduch po PCB skleníku. Hold je to daň za rovnoměrnější temperaci.
 
Březen:
Teploty ve skleníku již lezou díky sluníčku přes den nahoru. V jeden krásný sluneční den přesazuji většinu citrusů a rozhodl jsem se pro zvýšení temperance na cca 12-15 °C v PCB skleníku za účelem probuzení citrusů a uspíšení jejich rašení. Bohužel do toho přichází vlna urputných a dlouhých mrazů a to se odráží i ve spotřebě kWh. Ty mrazy snad nemají konce L. Topení funguje stále spolehlivě a teplotu udržuji na 14-16 °C přes den a cca 8- 10 °C přes noc. Na konci března se jako první začínají probouzet podnože poncirusů a Swingle.
Za oknem v bytě mi nečekaně nasadil ananas na plod- nádhera.
 
Duben:
Začátek dubna vůbec nepřipomíná jaro. Stále se teploty drží pod bodem mrazu. Z rašení citrusů jsem trošku nemile překvapen, protože i přes teploty 15 °C jich drtivá většina stále spí. Nevím, možná citrusy stagnují díky přesazení, jinak si to nedokážu vysvětlit, protože loni touto dobou bez přitápění (nepřesazoval jsem) již citrusy rašily. Do truhlíku za okno vysévám semena Swingle 4475, do květináčů semena palem,  mučenky jedlé, semena nějakého španělského citroníku a grepu Star ruby, no a do bedýnky ve skleníku ještě semena trifoliáty.
Druhá dekáda v dubnu konečně přinesla krásné počasí. Během týdne z mrazivých nocí do letních denních teplot. Okamžitě končím s přitápěním, větrám a urychleně rozebírám bok vnějšího skleníku abych vynesl vnitřní PCB skleník na jeho letní stanoviště. Den „D“ na který jsem se těšil celou zimu, nastal. Kontroluji každou rostlinu a umisťuji na stanoviště do prostorného skleníku. Každý den kontroluji citrusy a sleduji jejich rašení a možnou násadu poupat. Konečně, drtivá většina citrusů raší, až na jeden- Villafranca. Letos poprvé zakvetou: Lunário, Cotidiana, Waschington, kyselý lajm, také budhova ruka (loni okousaná od myšáka) a nasazeno mají mnohé další odrůdy, které mi již kvetly či přinesly plody. Bohužel Kawano bez a Wakayama pouze se skromným počtem poupat. Pravděpodobná příčina bude ve sklizni loňského roku (cca 2,5 kg z obou mandarin- vynikající chuti) a tak si letos asi dají pauzu. Vydatněji zalévám a proběhlo i první hnojení- i když jsem citrusy přesazoval, tak jsem lehce přihnojil- prostě mi to nedalo.
Bohužel zjišťuji, že letošní přitápění ve snaze o urychlení rašení citrusů se minulo asi účinkem. Většina rostlin stejně narašila až po několika denních teplotách nad 20 °C ve skleníku. U plísní napadené špirlice odstraňuji všechny napadené trubice a tak zůstávají pouze nově narašené, a to včetně dvou poupat, která na stonkách rostou do značné výšky. Do skleníku přenáším z poza okna bytu masožravku láčkovku, kterou zároveň přesazuji do většího květináče.
Proběhla návštěva u Martina F., se kterým jsem se seznámil na fórku. Překvapilo mě množství pěstovaných subtropických a tropických rostlin, ale hlavně jsem obdivoval jeho jezírko s rybami, kachničkami a želvami- prostě paráda. Z návštěvy si odvážím za dodané podnože trifoliát nějaké rouby, řízky mučenek a také u něj zakoupenou palmu T. takil, kterou přesazuji do 35 l květináče.
Zhruba v polovině dubna jsem vysadil dvě trifoliáty do volné půdy ke kamenné zdi.
 
Bilancuji spotřebu kWh na topení ve skleníku:
Zima 2011/12- 86 kWh (pouze temperace)
Zima 2012/13- 293 kWh (temperace + cca tři týdny přitápění, viz. výše)
Více jak trojnásobná spotřeba a v podstatě bez očekávaného efektu.
 
 
Květen:
Konečně se probudil i spící citroník Villafranca, dokonce mě překvapil násadou poupat, takže se připojil ke skupině prvně u mne kvetoucích citrusů. Vynáším ven na letní stanoviště několik větších citrusů, fíkovník a také zakoupenou palmu phoenix (pěstovanou doposud v bytě) po přesazení do opravdu velkého květináče.
Semenáče Swingle vystrčily první lístky a putují do skleníku. Z palem vystrčily první lístky dle předpokládů Waschingtonie.
V polovině května některé citrusy končí první růstovou periodu, kvetou, nebo se na kvetení připravuje. Letošní „zmrzlí“ naštěstí nenapáchaly žádnou pohromu, teploty spadly pouze někam k 5 °C- takovýhle „zmrzlí“ můžou být klidně kažý rok. Ve skleníku začala růst také réva vinná zasazená na podzim 2012 do volné půdy.
Citrusy umístěné venku zatím zdárně odolávají počasí, které je jako na houpačce. Letní teploty a slunečno se střídá s větrným a deštivým počasí. Květináče větších citrusů jsem musel dodatečně obložit kameny, několikrát je nemilosrdně poslal k zemi silný větrný poryv.
 
21 týden- i přes značné ochlazení ponechám vynesené citrusy venku, opoždění zmrzlíci by neměli atakovat teploty v nížinách pod bod mrazu. Zkontroloval jsem důkladněji cirusy a po škůdcích aliaz sviluška a puklice se kterými se potýkám v podstatě každý rok, zatím nejsou žádné stopy. Po odkvětu jsem zredukoval násady u některých citrusů, ponechávám násady pouze u citroníku, kde předpokládám samovolný opad. Z jarního roubování mám cca 90 % úspěšnost, některé rouby roubované v dubnu již raší. Opět se mi potvrdilo, že roubování za kůru je u mne úspěšnější oproti roubování do rozštěpu. Na druhou stranu ujmuté rouby do rozštěpu jsou již vyzrálé, raší silnější výhony a zdají se i vitálnějšími. Teploty venku tento týden cca 13-18 °C přes den, ve skleníku jsou teploty  cca 18- 22 °C. Bohužel o víkendu přišlo výrazné ochlazení, teploty pod 10 °C a ve skleníku na 12 °C.

22 týden- pokračuje chladné počasí. Letněné citrusy s nedokončenou růstovou periodou v podstatě pozastavily růst. Díky dlouhotrvajícím vydatným dešťům jsem rostliny schoval pod přístřešek. Ve skleníku to také není žádná sláva, teploty okolo 15 °C. Letos roubované citruy v naprosté většině již raší- do podzimu možná narostou dvě periody.

 

Červen
23 týden- pozn.: čechy zasáhly rozsáhlé povodně.
Na začátku týdne konečně nastalo výraznější oteplení doprovázené v některých dnech i slunečním počasím. U většinu citrusů jsem provedl řez a byl jsem docela překvapený množstvím ostříhaného rostlinného materiálu. Některé odrůdy raší druhou periodu, což očekávané teplé a slunečné počasí jenom podpoří.  Při slunečném počasí kropím rostliny a podlahu ve skleníku vodou ze sudu a samozřejmě větrám. Rozsadil jsem semenáče Citrumela.
Venku umístěná palmy se s teplým počasím po přesazení probouzí k životu a začínají růst- paráda. Přesadil jsem vyklíčené semenáče palem Sabal a Nannorrhops, ostatní druhy zatím neklíčí.
Bohužel jsem přišel o několikaletou rostlinu Meyera, pravděpodobně hniloba kořenů. Už po zimě signalizovala, že je něco špatně, opadala a již nenarašila, nyní definitivně usychla. Jelikož jsem si Meyera „nezálohoval“, musím obstarat rostlinu jinou, neb tuto odrůdu ve své sbírce chci mít. To mi vlastně připomnělo, že nemám na webovkách poptávku- napravím.
 
Bilance letošní násady plodů:
Lunário- letos první násada plodů a je neuvěřitelná, odhadem 60- 70 plůdků. Zredukoval jsem cca na 20 s tím, že ponechám nějakých 5-8 citrónů, více raději ne, vzhledem k první násadě a olistění.
Vilafranca- letos první násada, nasazeno na cca 30 plodů, ale cca s měsíčním zpožděním. Zredukuji později na cca stejný počet plodů jako u Lunária.
Zagara Bianco-  jako obvykle nasadila poskrovnu na cca 10 plodů, ponechám 4-5 citrónů.
Ponderosy- jako obvykle mají bohatou násadu, ani jsem nepočítal. Loni jsem na jedné rostlině zkušebně ponechal 4 plody, ty dorostly do váhy 350- 500g. Tato rostlina to málem nerozchodila- na jaře ztratila většinu starých listů (postupně žloutly až opadly), proto letos ponechám po 1 plodu.
Miyagava- nasazeno na 6 plodů, ponechán jeden vzhledem ke stáří a olistění.
Wakayama- zklamání, pravděpodobně zapříčeněné loňskou sklizní. Nasadila na tři plody, z toho na dva o cca měsíc později. Ponechán pouze první nasazený plod.
Kawano- velké zklamání. Bez květů a násady. Opět pravděpodobná příčina loňská sklizeň.
Waschington- z důvodů umístění rostliny venku a velmi chladného počasí se teprve chystá ke kvetení. Neponechám žádný plod- v mých podmínkách by již stejně nedozrály.
BA9- násada cca 15 plodů, ponechán jeden plod.
Kyselý lajm- násada 7 plodů, ponechány 3 plody.
Marisol- násada cca 10 plodů, ponechány 3 plody.
Dále násada u Kalamondinu, Fortunel a Rangpuru.

Když shrnu své pocity, tak zklamání u mandarin (kdo někdy ochutnal vlastní sladké a šťavnaté plody ví o čem mluvím), u násady citroníků jsem nadmíru spokojen. U pomerančovníků zatím nasazení plodů nijak neprožívám, protože by v mých podmínkách díky pozdní násadě stejně nedozrály. U ostatních odrůd asi dle očekávání. Teď jen aby plody vydržely a hlavně stačily dozrát.

24 týden- teplotně nadprůměrný týden v červnu- jen tak dál. Přesadil jsem semenáče trifoliát a dva řízky fíkovníku (no name) od Martina. Nepozdával se mi stav mandariny roubované na staré podnoži, pravděpodobně grepu. Po kontrole kořenů jsem se skoro zhrozil, neb většina vlasových kořenů byla uhnilá. Co šlo tak jsem odstranil (uhnilé) a snažil se ponechat hlavní zdravé kořeny bez porušení, či mírně zastřižené v případě kdy se mi konce kořenů nezdály. Pravděpodobnou příčinou bylo přemočení a to z důvodu ucpání odtokového otvoru kořeny. Jelikož byl květináč keramický, byl zde pouze jeden otvor. Po dvou dnech od přesazení a redukci uhnilých kořenů rostlina zatím neuvadá, snad se mi ji podaří zachránit.
Citrusy umístěné venku denně poměrně vydatně zalévám a evidentně jim to svědčí. Letošní a loňské roubovance jsem umístil venku společně s letošními semenáči trifoliáty a to dočasně pod záclonový „přístřešek“, aby navykly slunečnímu záření. Jen doufám, že letošním roubovancům co mají rozjetou první periodu, po změně stanoviště ze skleníku ven díky nižší vlhkosti nezaschnou výhony. Pozdě, ale přeci vykvetl konečně také Waschington umístěný venku. 
Masožravka láčkovka ve skleníku doslova roste před očima, na každém novém listu roste i nová past- prostě nádherná rostlina. Špirlice pomalu odkvétá, pozastavila růst a trubice se nechtějí i přes dostatek slunečního záření zbarvit do červeno-fialové barvy, tak jak tomu bylo loni. Navíc nové trubice zdaleka nedosahují takové velikosti jako loňské přírůstky. Možná to bude tím, že jsem ji na jaře radikálně pro plíseň ostříhal a vyrašené trubice pak rostly prakticky současně.
Ve skleníku často „objevuji“ různé druhy hmyzu, pravděpodobně i dravého. A jelikož po škůdcích (až na mravence) nejsou zatím stopy, je možné, že přírodní predátoři velmi účinně rostliny „chrání“.
 
25 týden- v tomto týdnu panovaly do víkendu tropické teploty 35- 37 °C. Teplo mám rád, ale tohle bylo až moc, navíc v červnu, kdy takto vysoké teploty nejsou zvyklostí. Takže hlavní starostí byla dostatečná zálivka rostlin, časté kropení listů i podlahy ve skleníku. Po vydatném pokropení rostlin (ne mlžení) ve skleníku jsem srazil teplotu vzduchu z 38 °C na 30 °C. Bohužel toto ochlazení bylo vždy krátkodobé cca 10- 15 minut, poté teplota opět začala narůstat. Trošku jsem se obával o letněné citrusy, které mám na přímém slunci, ale zbytečně. Žádné projevy v barvě listů, či náznaku spálení. Jen listy se u dvou odrůd více lžičkovitě prohnuly z důvodu snížení odparu vody z listů, ale tato reakce je normální. Některé odrůdy takto reagují více, některé méně, či vůbec.
V sobotu jsme byli s kolegou pěstitelem Martinem F. v zahradnictví ADAVO. Setkali jsme se s p. Bajerem ml. a prohodili spolu pár slov. Letos nabízejí mnoho odrůd, zejména hybridních odrůd citrusů, ale také odrůd podnoží. Rostliny jsou roubovány tradičně na Citrumelu, ale i na Trifoliátě, což mne potěšilo a viděl jsem tam pár rostlin roubovaných na Flying Dragonu. Ze zahradnictví jsem si odvezl odrůdy: Meyer, limon Variegata a Lisbon, Spinoso, Purscha, Ichang lemon, USA119 a Silverhill. Trošku mě zamrzela omezená nabídka odrůd mandarin unshiu a ranných clementin, radost mi jednoznačně udělalo zakoupení hybridu USA119. Dále jsem zakoupil substrát pro citrusy, který používám třetím rokem, ale pro svou potřebu si jej ještě upravuji přidáním písku a jílové zeminy.

 

26 týden- po tropických teplotách dorazilo silné ochlazení (až o 25 °C !) doprovázené deštěm a silným větrem. Venku jsem ponechal starší rostliny a semenáče, do skleníku jsem „schoval“ letošní roubovance- abych je ochránil před silným větrem. Ten se také dostavil a já byl rád, že jsem mladé výhony ochránil před možným polámáním, či vylomením roubů. Některé citrusy dokončují druhou periodu, jiné ji teprve startují. Opožděně nasazuje do květu F. japonica (opožděný nástup do kvetení jsem u této rostliny zaznamenal i loni, i když to bylo ještě později).
Bohužel pravděpodobně přijdu o masožravku Špirlici, v důsledku poslední nouze také asi zakvetla. Důvodem jejího špatného stavu může být špatné načasování přesazení, kdy byla přesazena v období napadení plísně. Možná přispělo také to, že jsem ji razantně ostříhal napadené trubice. Sice vyrašila mnoho nových, ty však nyní postupně zasychají. Zato láčkovka roste krásně. Díval jsem se do několika jejích pastí a opravu má v nich chycený, nebo utopený různý hmyz.
Rozsadil jsem zakořeněné řízky fíkovníků, mučenky edulis a alata (nebo její kříženec), pak řízky Ponderosy, Zagara Bianco, zato Pavlovsky nechce kořenit vůbec. Přesadil jsem vyklíčené semenáče palem Sabal- pozn.: ještě, že kolega v práci má tak rád velké jogury a já tak mám dostatek velkých kelímků :-). Z palem mi již vyklíčily druhy Waschingtonie, Sabal, Nannorrhops, část semen Trachycarpus, jedno semeno Butia. Zatím nevyklíčila většina semen Butia a vůbec dle očekávání Jubaea.
 
Červenec
27 týden- počasí poměrně slunečné, bohužel u nás zcela bez deště. Naštěstí jsem měl tři plné sudy s nachytanou dešťovou vodou, ale i tak díky vydatným zálivkám voda ze sudů rychle mizí.
Bohužel se tropické teploty z předminulého týdne podepsaly na násadě plodů, kterou výraznou měrou zredukovaly :-(. Některé plody odpadly zelené, některé ještě drží, ale žloutnou. Rostliny ve skleníku vypadají, že jsou stále bez škůdců, ale některé citrusy umístěné venku už začaly zejména na mladých výhonech napadat mšice. Otestoval jsem poprvé smáčedlo v kombinaci s postřikem. Na první pohled smáčedlo evidentně fungovalo na jedničku- listy se pokryly rovnoměrnou vrstvou postřiku, teď ještě aby zabral vlastní postřik. Teď si z hlavy nevzpomenu na názvy smáčedla a postřiku, ale později je sem doplním. Teď mě blesklo hlavou, že na „budhovi“ co mám v kanceláři jsem v pátek viděl svilušku, takže si trošku postřiku vezmu i do práce a otestuju to i na nich.
Vynesl jsem ze skleníku ven „testovací vzorky“ některých palem pro budoucí porovnání růstu a vitality palem pěstovaných ve skleníku a venku. Letošní semenáče se mají čile k světu, Waschingtonie tlačí třetí list, některé Nannorrhops druhý. Na jaře zakoupené roční Butie a T. Wagnerianus vypadají, že se všechny po přesazení uchytily, ale zatím rostou velmi pomalu.
 
28- 30 týden
Období letních, později až tropických teplot a naprosto beze srážek. Což znamenalo a stále znamená každodenní zalévání a skleník minimálně jednou až dvakrát za den pokropen vodou. Díky poměrně dobře řešenému větrání mám ve skleníku v odpoledních hodinách pouze o 1-3 stupně tepleji oproti venkovní teplotě. Ještě že mám studnu a tak vodu navečer napustím, do druhého dne se ohřeje a s tou pak zalévám. Určitě nedoporučuji v těchto horkých dnech zalévat studenou vodou přímo ze zdroje- ať už z vodovodního řádu, nebo studny. Pro rostliny by to znamenalo velký šok. Bohužel nastal další opad některých plodů, takže letošní „sklizeň“ bude mizerná.
Venku umístěné citrusy snáší letní sluneční žár poměrně dobře, sice nejsou listy tak pěkně zelené jako u citrusů ve skleníku a mají trošku lžičkovitý tvar, na druhou stranu působí tužším a odolnějším vzhledem. Pouze odrůda Tarocco shodila více starších listů než by bylo záhodno, ale tento opad jsem zaznamenal již loni, takže jej nepřičítám letošním horkým dnům. Venku umístěné letošní roubovanci zatím stagnují, pouze odrůda Sláva Mičurina raší další periodu. Jednou po ránu jsem šel pootevírat skleníky a všimnul jsem si divně nahnutých květináčů s roubovanci (květináče jsou ještě v plastové bedýnce, pro rychlé přenášení), no a pravděpodobně kuna, nebo kočka skočila ze zídky přímo mezi ně. Ulomila několik vyrašených výhonů, což mě tolik nevadilo, ale zlomila v místě srůstu roub odrůdy Star Ruby. Takže jsem ihned grep přerouboval a nezbývá, než čekat zda-li se roub znovu ujme.
Postřik proti mšicím sice zabral, ale pro změnu jsem ve skleníku narazil na svilušku, takže jsem stříkal citrusy proti svilušce. Ta se pravděpodobně přenesla z blízkého PCB skleníku kde mám hadovky a kde se mi sviluška přemnožila díky mé nepozornosti.
Horké počasí se evidentně líbí palmám a to jak těm venku, tak ve skleníku. Semenáče Waschingtonie se mají čile k světu, tlačí už čtvrté listy. Pomalu začínám uvažovat o automatickém kropení (mlžení) citrusů ve skleníku, ale nechce se mi do toho dávat moc peněz. Prostě kvůli vysokým teplotám přijít o úrodu se mi nechce tolerovat. No, možná příští rok něco vymyslím- sud s vodou je, nějaký filtr, tlakové čerpadlo, hadičky, trysky a časovač. Letos musím stihnout natřít trámky a okna ve skleníku lazurou a připravit zateplení stěn na letošní zimu.
Z červnového roubování se mi ujmuly rouby odrůd US 899 a Kováč. Zejména Citremon Kováč vyrašil během 14 dnů a stále se má čile k světu. Roub Citrandarinu Ponc./Unshiu si naopak dává na čas a zatím neraší.
 
31- týden
Konečně přišly deště, vyprahlá půda se trošku nasytila vodou a sudy naplnily dešťovkou. Naštěstí Velemínsko díky Krušným horám zasáhnul jen okraj fronty, takže to nebylo zase tak divoké jako jinde, i když vítr byl poměrně v nárazech hodně silný.
Postřik proti sviluškám byl úspěšný, nepřitel dočasně zažehnán. Sviluška je nepříjemný škůdce, okurku ať si vysajou, ale citrusy hlídám :-). Při suchém počasí, které panovalo na venkovních citrusech svilušky nebyly, pouze na těch ve skleníku. Je to zajímavé protože mají rádí suché prostředí. I když zimuji rostliny při teplotách kolem nuly a pomrznou, stejně se každý rok vrátí, pravděpodobně odněkud z přírody. Naštěstí přednostně napadají nové výhony, proto je lze zachytit ještě v ranné fázy, kdy nejsou tak přemnoženi. Každý rok jsem bojoval i s puklicemi, letos zatím bez těchto škůdců. Puklice letos ale pro změnu vystřídaly mšice, které napadají zejména citrusy letněné venku.
U venku letněných semenáčů trifoliát, došlo cca u poloviny rostlin pravděpodobně ke spálení nových listů. Uvidím jestli to „rozchodí“, protože jsou poměrně malé- mají jen několik pravých listů. Konečně začal rašit i roubovanec Ponc./Unshiu. Když vyhodnotím letní roubování, tak se ujmulo sedm roubovanců z osmi.
Ve skleníku krásně roste víno, z rostliny jsem vyvázal dva základní „tažně“, které jsou už přes dva metry dlouhé (víno jsem sázel loni na podzim). Výhony jsou oproti venkovním odrůdám poměrně slabé, nejsem přes révu odborník, ale je to možná jen tím, že je to mladá rostlina. Zajímavostí je, že se na výhonu tvoří takové drobné „kapičky“, které nestékají.
Masožravka špirlice živoří, nebo zkomírá- zůstává jen několik zelených kalichů, ostatní uschly. Zato láčkovka ta velmi bujně roste na každém konci listu tvoří pastě. Díky dostatku slunečního svitu jsou pastě vybarveny lehce do červena.
 
32- týden
Po tropických vedrech dorazily dvě silné bouřky na začátku týdne, den po sobě. První očekávaná bouřka přinesla vydatné deště a silný vítr. Letněné rostliny jsem v obavách před krupobitím schoval. Bohužel druhá bouřka dorazila ve větší „větrné síle“ než jsem očekával a jelikož jsem rostliny neuklidil, tak došlo k polámání několika slabších větví, povalení rostlin atd. Což by nebylo tak hrozné, ale velmi silný nárazový vítr značně poškodil PCB skleník a můj soused byl s podobným skleníkem na tom dokonce ještě hůř.
Plody citrusů postupně narůstají a bude to letos bída. Výčet plodů: 1x Miyagawa, 1x Zagara Bianco, 2x Lunario, 2x BA9, 2x kyselý lajm, 2x Ponderosa, 2x Waschington, 5 x Villafranca, cca 10x rangpur a cca 15x kalamondin. Nedozrají desítky plodů F. japonica a obovata, plody na Waschingtonu a pravděpodobně ani na Villafrance.
Většina letošních roubovanců raší, nebo už končí druhou periodu. Nevyklíčená semena palem Jubaea a Butia jsem na začátku srpnu odnesl do sklepa, kde je při nižší teplotě ponechám minimálně měsíc a poté zkusím klíčení znovu. To mi připomíná, že bych je měl jít zkontrolovat, jestli nechytají plíseň.
V neděli jsem byl na „kávě“ u Martina F. a přivezl jsem si zimuvzdorné kaktusy, převážně opuncie, které vysadím do vrsty štěrku do „skalky“ před zeď. Není sice orientovaná na jižní stranu, spíše jihozápadní, ale vhodnost volby prověří letošní zima- pokud přežijí, věřím, že porostou a časem zakvetou.
 
33- týden
Týden převážně příjemných letních teplot, noční teploty již klesaly k 10 °C, hold podzim se blíží.
Konečně jsem se dostal k natření obvodových nosných trámků u skleníku a to hnědou lazurou. Práce zabrala celé odpoledne, neb to obnášelo kompletní demontáž bočních oken a makrolonových desek. Ještě ale musím natřít rámy oken (to už jsem bohužel nestihl), tak snad bude čas a dobré počasí příští týden. Za rozumnou cenu jsem sehnal polystyrenové desky pro zateplení skleníku, takže o starost méně. Jelikož od této zimy již nebudu umisťovat PCB skleník dovnitř skleníku velkého, plánuji na zimu odizolovat zejména prosklené boční stěny, kde je největší tepelný únik, ještě nevím zdali odizoluji vrchní makrolonovou desku, nebo skosená boční okna. Musím vymyslet nějaký systém demontovatelného zateplení, který ale bude funkční.
Neodolal jsem a vzahradnictví ADAVO zakoupil další odrůdy citrusů a to : Kartuli, Primosole, Miyagawa 00 a Satsuma/Clementina. U poslední zmíněné odrůdy nevím co si o tomto názvu odrůdy mám myslet, ale rozhodně mi to jako správné označení nepřipadá, i když jsem takto označenou odrůdu již viděl. U odrůdy Kartuli jsem opravdu zvědavý, jestli bude v mých podmínkách dozrávat dříve, oproti jiným ranným mandarinám unshiu. Rostliny dorazily dobře zabalené a bez poškození.
 
34- týden
Teploty převážně 22- 25 °C, koncem týdne přeháňky a mírné ochlazení.
Dokončil jsem úpravu „skalky“ pro zimovzdorné kaktusy a kaktusy, respektivě řízky (články) jsem do ní zasadil. Jako na potvoru hned cely druhý den pršelo, ale jelikož řízky 14 dnů zasychaly, tak by snad neměly začít hnít. Možná jim vláha naopak pomůže dříve zakořenit. Osobně jsem moc zvědavý jestli zimu přežijí a pokud ano, pak v jakém počtu a jaké druhy. Fotku skalky umístím během týdne do galerie.
Okna skleníku jsem nenatřel, nezbyl čas, takže odloženo- koncem příštího týdne hlásí počasí bez přeháněk, tak snad to vyjde tentokrát.
Opět jsem ve skleníku objevil na vyrašených výhonech svilušku. Výhony jsou sice poměrně mladé, ale už je vidět deformace listů, kterou způsobily svilušky sáním na čerstvě vyrašených listech. Takže během týdne určitě postříkám, snad nebudou ty malý mrchy už na postřik rezistentní.
Jak jsem tak koukal na množství citrusových rostlin které letos obohatily mou sbírku, sám jsem byl překvapen kolik jich přibylo. Plánoval jsem skleník na zimu přepažit abych snížil vytápěnou plochu, resp. objem, ale asi budu muset nakonec využít celou plochu skleníku, pouze o něco snížím strop. Do zazimování budu muset aktualizovat seznam citrusových odrůd, abych v tom měl zase pořádek.  
 
35- týden
Chladnější týden, teploty kolem 15- 20 °C, přeháňky a poměrné chladná rána. Ale na druhou stranu jsou plné sudy dešťové voy- tak to mám rád :-).
Aplikoval jsem postřik na svilušky a opět se mi potvrdilo, že jak člověk tyhle malý potvory podcení, nadělají paseku. Pozoruji, že dávají přednost výhonům na citroníkách oproti jiným druhům citrusů. Jak začnou v trošku větším počtu sát již od narašení, dokáží zdeformovat a prakticky znehodnotit celou růstovou periodu, což se mi také na něktrých větvích stalo- nic hrozného, ale zamrzí to. Ponaučení pro mne do budoucna je preventivní postřik a to zejména v letních měsících.
Natřel jsem rámy oken skleníku, musí ještě nějaký ten rok vydržet (zatím to s jejich stavem vypadá dobře). Koukal jsem, že mám i přes deště, které v týdnu proběhly poměrně špinavou vrchní makrolonovou desku, tak až bude rozumnější počasí vezmu kýbl s jarovou vodou a kam koštetem dosáhnu, tak omyji. Přeci jen toho sluníčka už není tolik a na podzim se každý „LUX“ bude hodit.
Přes chladnější počasí jsem letošní roubovance odnesl do skleníku, aby rozjetá růstová perioda nebyla tolik zbrzděna. V podstatě většina letošních roubovanců by měla mít na podzim ukončeny dvě růstové periody, což mě potěšilo.
Semenáčům palem, které jsou venku, se v tomto počasí dle očekávání nedaří tak dobře jako těm ve skleníku. Ale stalo se mi u cca ročních palem Butia, u dvou rostlin pěstovaných ve skleníku, že mi odehnily středové listy. Jedna palmička to rozchodila, raší nový nepoškozený list, ta druhá zatím stagnuje. Popravdě nevím v čem je příčina a navíc jiných palmám pěstovaných ve stejném prostředí se to naštěstí nestalo.
Letněné citrusy mají odlišný vzhled od těch ve skleníku. Jednak v barvě, kdy nejsou tak sytě zelené a jednak v postavení a tvaru listů. U Fortunely obovata to není až tak markantní rozdíl, ale u pomerančovníků Tarocco, Waschington a mého oblíbeného Navelina to je opravdu hodně poznat. Je zajímavé, že Navelina si celé léto uchoval poměrně krásně syté zelené zabarvení listů, oproti zbylým dvoum odrůdám, výše jmenovaných, které mají listy znatelně světlejší. Navíc Navelina netvoří tak rozložitou korunu, větve rostou více vzhůru, což se mi líbí více a je to i praktické, že vydrží větší poryvy větru díky „užší“ koruně a tedy menšímu odporu. Na Waschingtonu stále visí dva plody cca velikosti ping-pongového míčku, dekorace pěkná :-), ale neochutnám páč do zimy nodorostou-nedozrají a mé studené zimování plody neustojí.
Velkou radost mi letos udělala masožravá láčkovka, kterou jsem po zimě v bytě a oschnutými pastěmi odnesl na jaře do skleníku. To jak se rozrostla a kolik nových krásně zbarvených pastí vytvořila, je prostě neuvěřitelné.
Dokvétají Fortunely obovata a japonica a nečekaně nasadila na dva květy i mandarina Kawano. Plody u Miyagawa, Ponderos a BA9 začínají mít „konzumní“ velikost, jeden plod tangela BA9 na prdelce dokonce praskl. Plody citroníků mají co do velikosti ještě „co dohánět“.
 
36 a 37- týden
Teploty podobné jako v týdnu minulém, jen více srážek.
Díky nižším teplotám rostliny nepotřebují takovou péči, zejména co se týče zálivky, proto jsem se ve skleníku moc nezdržoval. Obden rostliny kontroluji a zaliji tam kde je potřeba. Jestli bude deštivé počasí pokračovat, raději u letněných rostlin zakryji květináče. Už nyní je substrát hodně mokrý a nechci riskovat zejména u odrůd roubovaných na podnoži Carrizo hnilobu kořenů.
Sklidil jsem prasklý plod z Tangela BA-9 a to i přes to, že nebyl ještě zralý. Velikost plodu byla 6 cm a váha 106 g. Chuťově byla dužnina kyselosladká, spíše do kysela, osvěžující, šťavnatá a bez pecek. Jsem zvědavý jak bude chutnat druhý plod, který na rostlině snad dozraje a nepraskne jako ten první.
U láčkovky jsem si všiml náznaku tvorby plísní na vrchní části pastí, proto jsem povyléval z pastí zachycenou vodu a nestačil jsem se divit co bylo v pastích pochytaného hmyzu- nejvíce vosy a mouchy.
Trifoliáty letos na jaře vysazené do volné půdy krásně zesílily, lehce je přihnojím draslíkem aby dřevo vyzrálo. Jsou vysazené u zdi z pískovce, která je chrání před studenými severními větry, ale přesto je plánuji na letošní zimu lehce zakrýt.
 
 
38 – 41 týden
Poměrně chladné podzimní teploty s ranními mrazíky.
Skleník větrán jen při slunečném počasí, kterého bylo poměrně poskrovnu.
Provedl jsem poslední postřik proti sviluškám, neb jsem opět pár jedinců objevil.
Letněné rostliny prošly ranními mrazíky bez úhony, jen mučenkám to moc nesvědčilo. Částečně jsem zateplil skleník polystyrenem, bez krytí zatím nechávám boční prosklenou část a vršek. Někdy v listopadu/ prosinci (dle předpokládaných teplot) zateplým polystyrenem i prosklený bok a horní část ve skleníku přepažím bublinkovou folií. Většinu rostlin jsem tento víkend zkontroloval, něco nafotil a v podstatě nahusto už poskládal do skleníku, kde přečkají zimu. Ještě do skleníku budu muset přenést letněné palmy. Fíkovníky a semenáče trifošek letos zkusím zimovat ve sklepě, protože zjišťuji, že skleník na zimu bude už tak poměrně zaplněný. Teplotu ve skleníku budu držet cca na teplotách venkovních větráním, abych zabránil rašení další periody a naopak podpořil dozrání pletiv.
Dozrává druhý plod BA-9, který je větší oproti prvnímu „podtrženému“ plodu a jsem opravdu zvědavý na jho chuť. Dozrává také plod Miyagawa, který je na mandarinu poměrně veliký a dozrávají plody kalamondinu a kyselého lajmu. Plody Ponderosy, rangpuru a citroníků zatím zelené, citroníky mají ještě čas, uvidím zda-li stihnou dozrát. Plody pomeranče velikosti tenisáků ze zvědavosti ponechávám na rostlině, ale naděje na dozrání si v mých podmínkách nedělám. Spíše mě zajímá co bude s plody dál.
Co se týče letos vysetých semen palem, tak semena Butie a Jubaea byly cca dva měsíce ponechány v chladnu ve sklepě, před týdnem přeneseny do tepla, tak uvidíme, jestli to pomůže k nastartování klíčení. Ostatní letošní semenáče palem mají většinou po 2 listech až na Waschingtonie, které rostly jako z vody a začaly strkat už dělené listy.
Masožravku láčkovku ve skleníku nenechám, byla by tam pro ni v zimě moc nízká teplota, asi ji přenesu do temperované místnosti a umístím k oknu. Z trsu špirlice, která po přesazení a ořezání postupně umírala, zůstala jen jedna rostlina se třemi trubicemi, zbytek uschnul a odehnil. Pokud přežije zimu, dostane ještě šanci.
 
42- 46 týden
Na konec října a polovinu listopadu panovalo poměrně solidní počasí s ojedinělými ranními mrazíky.
Všechny rostliny mám již na zimním stanovišti- citrusy, palmy ve skleníku, fíkovníky budou letos poprvé zimovat ve sklepě, mučenky u severního okna nevytápěné místnosti a láčkovku v tropickém skleníku u Martina. Letos na podzim vysázené články opuncií zakořenily, a i když by jim kryt na zimu určitě prospěl, z důvodu pracnosti je přes zimu nikterak zakrývat nebudu. Letos vysazené tříleté poncirusy jsem raději zazimoval obalením do jutových pytlů a překrytím květináčem. U těchto trifoliát musím zmínit, že od vysazení velmi v kmínku zesílily a jeden poncirus v podstatě do jeho zazimování skoro žádné listy neshodil a listy měl stále tmavě zelené. Již před výsadbou do volné půdy tento poncirus velmi vyčníval mezi ostatními semenáčemi a to vzrůstem, ale i většími tmavě zelenými list. Prostě to byl favorit č. 1 pro výsadbu hned od počátku. Nyní při jeho zazimování mě udivily jeho dlouhé a silné trny (4-5 cm).
Ve skleníku dozrávají plody ponderosy, lajmu a citroníky- bude aspoň čím ozdobit vánoční stůl. Jinak provádím cca 2x týdně kontrolu rostlin a zároveň ve skleníku vyvětrám. Vážně uvažuji, že příští rok výsadím alespoň jednu mandarinu do volné půdy ve skleníku, pravděpodobně odrůdu Wakayama, nebo Miyagawa.
Sklizený plod Miyagawy byl velice velký (skoro 200 g), velmi šťavnatý, chuťově dobrý, ale na můj vkus poměrně dost kyselinek- možná jsem ho mohl nechat ještě chvilku dozrát, protože osobně mám raději sladší mandariny.
Otestoval jsem funkčnost olejového radiátoru, kterým budu za mrazivého počasí temperovat teplotu ve skleníku a držet teplotu někde okolo 0 °C. Letos se opět pokusím i přes loňský neúspěch probudit rostliny dříve, aby odkvetly během dubna. No a co dodat- už aby tu bylo jaro a myslím, že tuto větu budu často opakovat :-).
 
47- 52 týden
Počasí až na několik mrazivých dnů teplotně nadprůměrné, až se nechce věřit, že je již zima. Provádím pravidelnou kontrolu ve skleníku (cca 1x týdně) a případně zaliji. Za teplého počasí větrám, jako prevence proti plísní. Zaznamenal jsem černou plíseň na několika listech, kam odkapávala vysrážená voda z horní PCB desky. Listy jsem otřel a rostliny posunul tak, aby to na ně nekapalo. Sklidil jsem několik citrónů (viz. fotogalerie) a dva malé pomeranče.
Na zimovišti (nevytápěný pokoj) mi zakvetla mučenka obrovská nádherným červeným květem. Rostliny umístěné ve sklepě, kde letos zimuji část rostlin poprvé, jsou zatím v naprostém pořádku. Jelikož je sklep mimo barák, počas mrazů budu muset dotěsnit prostor okolo dveří tak, aby do něj netáhl mrazivý vzduch. Nechci se dostat v období úporných mrazů, které jistě v únoru přijdou, s teplotami ve sklepě pod hranici cca -5 °C.
Konečně začaly klíčit semena T. Takil a také první semeno Jubaea. Takže jediná semena, která zatím nejeví snahu klíčit jsou Butia.
Pro jarní výsev jsem získal plody Poncirusu z rostliny pěstované v Budyni nad Ohří. Majestátní rostlina výšky přes 3m a stáří cca 20 let. Někde mám foto, pokusím se dohledat a umístit do galerie, protože to se jen tak někde nevidí.
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář