Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výsev semen palem a jejich klíčení

21. 5. 2013

 

V dubnu 2013 jsem zakoupil u Rudy a Radima ( www.tropik.cz) semena palem. Semena jsem dal do misky s vodou a umístil je na radiátor o teplotě cca 40- 45 °C. Vodu jsem měnil 1-2x denně. Semena bez skořepiny jsem takto máčel dva dny, se skořepinou 4 dny a největší semena Jubaea 6 dnů. Před vlastním výsevem jsem semena s měkkým obalem očistil (oškrábal nehtem), semena v pevných skořepinách jsem nijak nenarušoval, jak se někdy doporučuje a to z důvodů vysokého rizika plísně. Pro výsev jsem chtěl ušetřit kokosového substrátu, neb semen bylo hodně a tak jsem zvolil kombinaci. Klasický substrát do cca 2/3 květináče a na něj vrstvu kokosového substrátu, do kterého jsem mělce zasel semena. Květináče jsem zakryl igelitem a umístil na krabici nad topení. Bohužel tuto variantu ač vypadá, dobře již nezvolím a ani nikomu nedoporučuji, neb po cca 14 dnech se začala tvořit plíseň na povrchu kokosové drtě, která prorůstala ze substrátu spodního.

Zhruba po 14 dnech o výsevu se začaly ukazovat klíčky waschingtonií, sejmul jsem igelit a dal na parapet k oknu. Cca po dalších 10 dnech dosahovaly semenáče palem velikosti cca 4-10 cm a tak jsem je rozsadil do vysokých sadbovačů.

Z ostatních květináčů jsem raději kvůli plísni vybral semena a přendal je do krabiček s vlhkým kokosovým substrátem (novým). Vrstvu jsem zvolil malou cca 3-4 cm s tím, že vždy za pár dní je zkontroluji a případně naklíčená semena přesadím. Při vybírání semen z květináčů jsem zjistil již některá vyklíčená semena a to Sabal, T. takil a Nannorrhops. Překvapila mně deformace u některých semen Butia a Jubaea pravděpodobně v důsledku probíhajících změn uvnitř semen připravujících se ke klíčení. Krabičky se semneny v kokosovém substrátu jsem zavřel a umístil zpět na krabici nad topení. 
 
Časem doplním více informací o klíčivosti + fotky